- 13 MAY 2022-Cİ İL TARİXİNDƏ TƏLƏBƏ ELMİ CƏMİYYƏTİN KONFRANSI KEÇİRİLİB.
Əczaçılıq fakültəsi Tələbə Elmi Cəmiyyətlərinin ənənəvi konfransları hər il olduğu kimi bu ildə keçirilmişdir. 13.05.2022-ci il tarixdə Əczaçılıq fakültəsinin Tələbə Elmi Cəmiyyətinin konfransı ATU-nun Tədris Cərrahiyyə Klinikasında baş tutub.
Bu il keçirilən konfransın təşkilatçı sponsoru “Zeytun Pharmaceuticals” MMC şirkəti olmuşdur.
Konfrans əvvəlcə Vətən müharibəsi şəhidlərinin və pandemiya dövründə həyatlarını itirən həkimlərin xatirəsi bir dəqiqəlik sükutla yad edilib. Bundan sonra konfrans dövlət himnimizin sədaları altında öz işinə başlayıb.
“Qaliblərin qalibini seçirik!” devizi ilə keçirilən konfransı açan Əczaçılıq fakültəsinin Tələbə Elmi Cəmiyyətinin elmi rəhbəri, dosent Nərgiz Məmmədova uzun sürən pandemiyadan sonra canlı görüşlərin hər kəsdə məmnunluq hissi yaratdığını söyləyib. O, pandemiya dövründə yaxşı hadisələrin də baş verdiyini, qələbə sevinci yaşadığımızı və illərlə həsrətində olduğumuz Qarabağa qovuşduğumuzu xatırladıb. Ona görə də bayram ovqatında keçirilən konfransın ərsəyə gəlməsinə öz dəstəyini əsirgəməyən universitet rəhbərliyinə və “Zeytun” şirkətlər qrupuna təşəkkürünü bildirib.
Əczaçılığın səviyyəsini yüksəklərə qaldırmaq üçün gələcək əczaçıların qarşısında duran vəzifələrdən söhbət açan N.Məmmədova konfransda məruzələrlə çıxış edən gənc tədqiqatçılara uğurlar arzulayıb.
ATU-nun Tələbə Elmi Cəmiyyətinin sədri, tibb elmləri doktoru Müşfiq Həsənov istedadlı və ixtisaslaşmış kadrların yetişdirilməsində ali təhsil ocaqlarının rolundan danışıb. Universitetimizdə bu məsələyə xüsusi əhəmiyyət verildiyini və bu baxımdan fakültə tələbə elmi cəmiyyətlərinin üzərinə mühüm vəzifələr düşdüyünü vurğulayıb. Həm qalib tələbələrin, həm də qalib elmi rəhbərlərin akademik təqaüdlə mükafatlandırılmasını təklif edən M.Həsənov, bunun həm də digər tələbələr üçün təşviqat rolunu oynayacağını diqqətə çatdırıb.
Əczaçılıq fakültəsinin dekanı, dosent Fərəh Mədətli TEC-in fəaliyyətinə cəlb olunan və maraq göstərən tələbələrin sonradan böyük uğurlara imza atdıqlarını, cəmiyyətdə həmişə fəallıqları ilə seçildiklərini bildirib. Stabil, inkişaf gedən ölkədə yaşamağın böyük xoşbəxtlik olduğunu deyən dekan, bu baxımdan Azərbaycan gənclərinin çox şanslı olduqlarını vurğulayıb. Qeyd edib ki, hərbi cəbhədə qalibiyyət qazanan ölkənin elm cəbhəsində də qalib olması zəruridir. Bu gün elm okeanına baş vuran tələbələrin ölkə daxilində və beynəlxalq arenalarda xalqımızı layiqincə təmsil edəcəklərinə inandığını söyləyib.
Bundan sonra Əczaçılıq fakültəsinin konfransa qatılan 2-4- cü kurs tələbələri tərəfindən hazırlanan elmi-tədqiqat işləri nümayiş olunmuşdur. Hər tələbə özü işi ilə bağlı beş dəqiqə ərzində çıxış etmişdir.Tələbələr müxtəlif mövzularda maraqlı çıxışlar etmiş, çıxışlardan sonra isə müxtəlif nominasiyalarla mükafatlandırılmışlar.
Elmi-texniki tərəqqini,biologiya və əczaçılıq sahəsində yeni dərmanların və tibbi ləvəzimatların istehsalı və tətbiqi dərin biliyə malik olan məzunları tələb edir və tələbələrin elmi-tədqiqat işləri ilə məşğul olmaları ölkəmizdə tibbin təkanı üçün amildir.
Bu gün ölkəmizdə mütəxəssilərin bu istiqamətdə yetişdirilməsi üçün əsas təhsil müəsslərindən biri – Azərbaycan Dövlət Tibb Universitetidir.
Bu səbəbdən təşkil olunan konfransı yüksək qiymətləndiririk və Tələbə Elmi Cəmiyyətinin gələcək fəaliyyətində uğurlar arzu edirik.

• 13 мая 2022 года состоялась конференция Студенческого научного общества.
В этом году, как и каждый год, прошли традиционные конференции студенческих научных обществ фармацевтического факультета. 13.05.2022 г. в Учебно-хирургической клинике АМУ прошла конференция Студенческого научного общества фармацевтического факультета.
Организатором конференции в этом году выступило ООО «Зейтун Фармасьютикалз».
Конференция впервые почтила память мучеников Великой Отечественной войны и медиков, погибших во время пандемии, минутой молчания. После этого конференция началась с гимна страны.
«Выбираем победителя из победителей!» Открывая конференцию, руководитель Студенческого научного общества фармацевтического факультета Наргиз Мамедова сказала, что после продолжительной пандемии живые встречи создали у всех чувство удовлетворения. Он напомнил, что во время пандемии произошли хорошие вещи, что мы были рады победе и что мы воссоединились с Карабахом, к чему стремились годами. Поэтому он поблагодарил администрацию университета и группу компаний «Зейтун» за поддержку в организации конференции.
Говоря о задачах, стоящих перед будущими фармацевтами по повышению уровня фармации, Мамедова пожелала успехов молодым ученым, выступившим на конференции.
Председатель Студенческого научного общества АМУ, доктор медицинских наук Мушфиг Гасанов рассказал о роли высших учебных заведений в подготовке талантливых и профильных кадров. Он подчеркнул, что в нашем университете этому вопросу уделяется особое внимание, и в связи с этим на факультете ложатся важные обязанности перед студенческими научными обществами. Предлагая наградить как победивших студентов, так и победивших руководителей академическими стипендиями, Гасанов сказал, что это также послужит кампанией для других студентов.
Декан фармацевтического факультета, доцент Фарах Мадатли сказала, что студенты, вовлеченные и заинтересованные в деятельности ТЭЦ, впоследствии добились больших успехов и всегда отличались своей активностью в обществе. Отметив, что жить в стабильной, развивающейся стране - большое счастье, декан подчеркнул, что азербайджанской молодежи в этом плане очень повезло. Он отметил, что страна, которая побеждает на военном фронте, должна побеждать и на научном фронте. Он сказал, что верит, что студенты, побывавшие сегодня в океане науки, будут достойно представлять наш народ в стране и на международной арене.
После этого были продемонстрированы исследовательские работы, подготовленные студентами 2-4 курсов фармацевтического факультета, участвовавшими в конференции. Каждый студент по пять минут рассказывал о своей работе, студенты выступили с интересными докладами на разные темы, а после выступлений были награждены различными номинациями.
Научно-технический прогресс, производство и применение новых лекарственных средств и изделий медицинского назначения в области биологии и фармации требуют от выпускников глубоких знаний, а привлечение студентов к научным исследованиям является фактором стимулирования развития медицины в нашей стране.
Сегодня одним из основных учебных заведений в нашей стране по подготовке специалистов в этой области является Азербайджанский государственный медицинский университет.
По этой причине мы ценим конференцию и желаем успехов в дальнейшей деятельности Студенческого научного общества.